Wydarzenia 2012 – 2015

2012

645 Pasowanie na czytelnika

Pasowanie na czytelnika

29. marca 2012 r. uczniowie kl. I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.

Zanim uczniowie klasy I zostali pasowani na czytelników wysłuchali inscenizacji przygotowanej przez swych starszych kolegów na temat roli książki w życiu ucznia; poznali też proces powstawania książki i nazwy zawodów związanych z jej produkcją. Pierwszaki musiały ponadto udowodnić, że potrafią czytać i znają baśnie. Przed pasowaniem dzieci przyrzekły, że będą szanować książki.
Pasowanie na czytelnika przygotowała bibliotekarka Dorota Nowak wraz z wychowawczynią kl. I Wiolettą Barwicką.
Dyrektor Ewa Kita wręczyła dzieciom pamiątkowe dyplomy.

658 Co jest dla mnie najważniejsze? Co jest dla mnie najważniejsze? Co jest dla mnie najważniejsze? (zobacz film)
Uczniowie liceum w Psarach zwyciężyli w ogólnopolskim konkursie „Co jest dla mnie najważniejsze? wartości Janusza Korczaka w szkole XXI wieku”
671 Mamo pobaw się ze mną … DZIEŃ MATKI
Dnia 30 maja 2012 o godzinie 11, uczniowie zaprosili swoje mamy na uroczyste obchody Dnia Matki
Uczniowie klas 1-3 przygotowali program słowno-muzyczny, w którym pragnęli wyrazić swe uczucia i podziękowania za trud włożony w ich wychowanie i gorącą miłość.

Następnie zaprosili swoje mamy na wspólny poczęstunek po którym nastąpił czas wspólnej zabawy z mamą. Podczas wspólnie spędzanego czasu, widzieliśmy wielką radość i szczęście na twarzach dzieci i mam.

673 Biegi lompowskie

Biegi lompowskie

18 maja 2012 r. uczniowie z klasy I, II, III brali udział w biegach lompowskich. W kategorii klas I i II najlepszy spośród chłopców był Klaudiusz Sosnowski, a z dziewcząt Patrycja Unverricht – zajęli 8 miejsce, a w kategorii klas III i IV najlepszą z naszej szkoły okazała się Weronika Klyta, która zajęła 3 miejsce. Spośród 7 szkół, które brały udział w biegach nasza szkoła zajęła 4 miejsce. Wszystkim gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

677 Biwak pod lipą

Biwak pod lipą

W dniach 29.05.2012 r. – 01.06.2012 r. boisko szkolne zmieniło się w pole namiotowe, na którym stanęło 25 namiotów.Program tegorocznego biwaku był bardzo atrakcyjny i obfitował w różnorodne zajęcia sportowe, rozrywkowe i kulturalne. każde dziecko mogło tu bezpiecznie spędzić czas pod czujnym okiem swoich wychowawców. Ponadto terenu szkoły pilnowali wartownicy. Nocami wypoczywających strzegli rodzice.
Biwak rozpoczął się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku z pieczeniem kiełbasek. Dzieci próbowały także swych sił w karaoke. Podczas kolejnych dni uczniowie uczestniczyli w dyskotece i biesiadzie śląskiej.Dla biwakujących dzieci nauczyciele przygotowali różnorodne zajęcia umysłowe i sportowe.
W czasie tej imprezy miało miejsce spotkanie z mamami z okazji Dnia Matki.
Dzień Dziecka był inny niż zazwyczaj, gdyż w tym dniu władzę w szkole przejęły dzieci.
Biwak to przygoda jedyna w swoim rodzaju. Dzieci miały możliwość przeżycia czegoś wyjątkowego.

684 Wielki Piknik Rodzinny
Natalia Klyta reprezentuje szkołę podczas Pikniku Rodzinnego w Woźnikach.
27 maja 2012 r. w MGOK w Woźnikach odbył sie WIeki Piknik Rodzinny, z okazji Dnia Matki, Dziecka i Ojca.Na scenie prezentowano programy artystyczne przygotowane przez młodszych i nieco starszych uczestników. Uczennica klasy IV umiliła czas słuchaczom śpiewając dla nich piosenkę. Występ nagrodzono gromkimi brawami.

I my bijemy BRAWO !!!

699 Podziękowania
Podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego 2012/2013 uczniowie wyrazili swą wdzięczność nauczycielom za całoroczny trud nauki i wychowania.

Dyrektor Szkoły Ewa Kita podziękowała rodzicom angażującym się w działania na rzecz naszej placówki.
Uczniowie klasy VI przedstawili program pożegnalny, dziękując wychowawcom i rodzicom.

702 Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013

Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2012/2013

Dnia 3 września 2012 r. odbyło się uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego.

Wszyscy zebrali się w sali gimnastycznej o godzinie 9.00. Klasa IV pod kierunkiem byłej wychowawczyni mgr Joanny Klyta przygotowała program. Następnie zabrał głos honorowy gość – Prezes Międzypowiatowego Banku Spółdzielczego w Myszkowie – Pani Zofia Jakubczyk, która przekazała nagrodę dla szkoły w postaci telewizora LCD za promowanie oszczędzania w Banku Spółdzielczym.
Klasa IV serdecznie powitała nowych uczniów w szkole, a Pani Dyrektor wręczyła im rogi obfitości. W I klasie wychowawstwo objęła mgr Klaudia Skiba.

703 Sprzątanie świata 2012 14 września 2012 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami wzięli udział w akcji “Sprzątanie Świata-Polska” pod hasłem: “Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”. O godz. 10:00 uczniowie zaopatrzeni w worki, rękawice i grabie oraz pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji, rozpoczęli prace porządkowe na terenie szkoły. Każda klasa miała przydzielone określone zadanie. Najmłodsi oraz klasy I-III sprzątały szkolne podwórko i plac zabaw, klasy V i VI porządkowały obiekty sportowe, a kl. IV teren przed szkołą. Po zakończeniu sprzątania, odpowiednio posegregowane i zabezpieczone odpady, zgromadzono przed bramą szkolną i pozostawiono do odbioru przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej. Podczas akcji zebrano 20 worków śmieci, w tym jeden z odpadami plastikowymi.
W naszej placówce w ciągu całego roku szkolnego nauczyciele przeprowadzają zbiórki surowców wtórnych m.in. zbierane są: plastikowe nakrętki, zużyte baterie, telefony komórkowe, tusze, a także makulatura i złom.

820 Dożynki parafialne Dożynki parafialne
2. września 2012 w Lubszy odbyły się Dożynki Parafialne. Uczniowie oraz absolwenci naszej szkoły przygotowali program artystyczny, dla najmłodszych przygotowano wiele interesujących zabaw.

714 Dzień Chłopaka 2012 Dzień Chłopaka 2012

Dzień Chłopaka 2012

28 września 2012 r. w szkole w Lubszy świętowaliśmy Dzień Chłopaka. Była to pierwsza impreza zorganizowana pod patronatem Samorządu Uczniowskiego. Dziewczyny składały w tym szczególnym dniu najlepsze życzenia swoim kolegom. W szkole zorganizowano konkurs na Mistera 2012/2013 r., w którym pierwsze miejsce zajął Jacek Ślęzok, drugie – Bartek Kita, a trzecie – pan Edward Morcinek. Po ogłoszeniu wyników zwycięzcy zostali nagrodzeni słodyczami, a następnie odbył się muzyczny koncert życzeń i jak co roku jednym z najważniejszych punktów tego dnia było słuchanie muzyki na każdej przerwie.
Uwieńczeniem tego święta była dyskoteka szkolna dla klas IV – VI.
Wszyscy bawili się znakomicie i oczywiście już planują następną imprezę.
715 Dzień Pieczonego Ziemniaka Dzień Ziemniaka Dzień Pieczonego Ziemniaka
8 października 2012 roku uczniowie klas IV-VI wzięli udział w zabawach zorganizowanych z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka. Wiele emocji i radości wzbudziły rywalizacje sportowe, podczas których ważnym atrybutem był ziemniak. Uczniowie opowiadali historię wędrówki tego warzywa na polskie stoły, rozwiązywali quizy i śpiewali piosenki.

Aby uprzyjemnić obchody tego święta wszyscy częstowali się pieczonymi ziemniakami. Były słodycze, dyplomy, a czas spędzony tego popołudnia w szkole z pewnością możemy uznać za udany.

718 Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej, Pasowanie na ucznia, Pasowanie na członka SKO to stałe punkty październikowej Akademii.
12.10.2012 w naszej szkole odbyła się Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. W dniu tym nie zabrakło wierszy, piosenek i życzeń skierowanych do nauczycieli i pracowników szkoły. W programie znalazły się także humorystyczne wykonania – scenka z życia polonistki oraz piosenka “Cyrk wita Was” w wykonaniu artystek z klasy 2 i 3.

Kolejnym punktem programu było Pasowanie na Ucznia Szkoły Podstawowej im. J.Lompy w Lubszy. Klasa I przygotowała program artystyczny, w którym zapewniła nas o swoim nienagannym zachowaniu i zdolnościach drzemiących w każdym z nas. Po recytacjach i śpiewie przyszedł czas na pasowanie – Pani Dyrektor Ewa Kita pasowała uczniów klasy I, wręczyła pamiątkowe dyplomy oraz zaprosiła dzieci do podpisania się w Kronice Szkolnej poprzez pozostawienie odcisku kciuka 🙂

Uczniowie wraz ze swoimi rodzicami zasadzili w ogrodzie szkolnym swoje drzewko.

Akademię zakończył Oddział Przedszkolny. Najmłodsi przygotowali wiersze o oszczędzaniu, po czym zostali Pasowani na Członka SKO.

719 Dzień Pieczonego Ziemniaka
18.10.2012 dzieci z Oddziału Przedszkolnego oraz klas I, II, III bawiły się wspólnie przy ognisku.

Dzieci tego dnia przybyły do szkoły z drewnem na opał, kartofelkami do zjedzenia oraz co najważniejsze – dobrym humorem niezbędnym do zabawy. Nauczycielki zaprosiły wszystkich do wspólnego śpiewu, udziału w zabawach ruchowych oraz konkurencjach sportowych. Boisko szkolne zamieniło się w wielką kartkę papieru, na której dzieci namalowały portrety kartoflanych stworków.

Dzień Pieczonego Ziemniaka pozostanie długo w naszej pamięci.

724 Pasowanie na czytelnika 2012
14. listopada 2012 r. uczniowie kl. I zostali pasowani na czytelników biblioteki szkolnej.
Zanim jednak dzieci wypożyczyły swoje pierwsze książki, musiały udowodnić , że potrafią uważnie słuchać i znają teść przeczytanych dotychczas bajek. Uczniowie kl. IV, pod kierunkiem pani bibliotekarki, przygotowali dla swoich młodszych kolegów występ, podczas którego pouczyli pierwszaków jak należy odchodzić się z książkami oraz zachęcali dzieci do codziennego czytania.
Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały dyplomy – pamiętniki czytelnika, w których będą mogły zapisywać tytuły przeczytanych książek.
730 Akademia z okazji Święta Niepodległości. Akademia Akademia z okazji Święta Niepodległości.
9 listopada 2012 roku odbyła się w szkole akademia z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości, podczas której uczniowie obejrzeli prezentację o utracie państwa oraz o odzyskaniu niepodległości Polski. Uczennice klasy 6 odczytały tekst historyczny, a klasy 4,5 i 6 ubogaciły występ piosenkami patriotycznymi.

735 Kiermasz 2012

Kiermasz 2012

Początek grudnia to czas szkolnych kiermaszy bożonarodzeniowych. W tym roku kiermasz w naszej szkole odbył się 9 grudnia. Na ten dzień przygotowano wiele atrakcji.

Goście zostali przywitani przez uczniów programem artystycznym, w którym dzieci zaprezentowały tradycyjne jasełka. Rozśpiewane aniołki urzekały swym wdziękiem i niewinną szczerością. Świąteczna atmosfera wkrótce udzieliła się wszystkim, a zapach domowego ciasta i pierników zachęcał do skorzystania z kawiarenki, gdzie można było ponadto zakupić kawę, herbatę i zimne napoje. Oprócz tego szkolna kuchnia oferowała hamburgery, hot – dogi, szaszłyki i kiełbaskę z grilla.

W niepowtarzalnej, świątecznej atmosferze, w gronie rodziny, wśród sąsiadów i znajomych można było naprawdę przyjemnie spędzić to niedzielne popołudnie i poczuć magię zbliżających się Świąt. Goście mogli powspominać szkolne czasy, przeglądając dawne kroniki oraz zapoznać się z obecnymi działaniami naszej placówki. Do wspomnień i refleksji skłaniały także pokazy i prezentacje multimedialne zdjęć archiwalnych, które można było obejrzeć w sali komputerowej.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się kartki z niespodzianką oraz stoiska z oryginalnymi ozdobami i kartkami świątecznymi wykonanymi przez rodziców i nauczycieli. Dla zainteresowanych były porady kosmetyczne, a dzieciom zaproponowano makijaż artystyczny. W szkole można było poczuć się jak w krainie baśni wśród elfów, motyli i kolorowych zwierzaków. Na kiermasz dzieci czekają zawsze z niecierpliwością i w tym dniu były naprawdę szczęśliwe.

Dla najmłodszych nie lada atrakcją były sale zabaw i gier a także świąteczne mini – kino i karaoke. Jednakże, jak co roku, najwięcej radości sprawiło im przybycie św. Mikołaja. Dzieci przywitały Czcigodnego Dobrodzieja wesołymi piosenkami, a po otrzymaniu upragnionych prezentów wróciły do zabawy.

Świąteczna atmosfera i radosny nastrój sprzyjały przeprowadzeniu akcji charytatywnej „ Dzieci Dzieciom”, której w tym roku przyświecał uśmiech dziecka na piernikowym ciasteczku. Każdy darczyńca został nim obdarowany. Akcja zakończyła sie powodzeniem, zebrano 260 zł, co pozwoliło na przygotowanie bonów świątecznych dla najbardziej potrzebujących dzieci.

Szkolny kiermasz to również okazja do zaprezentowania talentów naszych uczniów. W jednym z punktów programu „ Mikrofon dla wszystkich” dzieci mogły pokazać swoje zdolności wokalne. Wystąpiła m in. Kinga Skiba – jedna z finalistek programu „ Mam Talent”.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego kiermaszu, a gościom dziękujemy za przybycie.

2013

750 Dzień Babci i Dziadka 22.01.2013 r. gościliśmy w naszej szkole nasze kochane Babcie i Dziadków.

Do tego szczególnego dnia dzieci przygotowywały się bardo solidnie. Wiersze, piosenki i tańce były gromko oklaskiwane przez naszych gości, w wielu oczach pojawiły sie łzy wzruszenia. Na pamiątkę tego wspaniałego spotkania każda Babcia i każdy Dziadek otrzymali prezenty własnoręcznie przygotowane przez dzieci. Na zakończenie spotkania dzieci zaprosiły swoich gości do zwiedzenia szkoły.

Dzień Babci i Dziadka oraz klasy I,II,III

Dzień Babci i Dziadka oraz dzieci z Oddziału Przedszkolnego

759 Bal Karnawałowy Bal
W dniu 11.02.2013 roku w naszej szkole odbył się Bal Karnawałowy.
Dzieci w różnorodnych przebraniach tańczyły przy muzyce i brały udział w konkursach i zabawach.

799 Powitanie wiosny 2013

Wiosna 2013

21 marca uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę, maszerując ulicami Lubszy w wiosennym korowodzie z Marzanną.

Dzieci z kl. I zaprezentowały wierszyk o nadejściu wiosny, a członkowie Samorządu Uczniowskiego przygotowali przedstawienie profilaktyczne pt.: ” Żyj zdrowo”, w którym przekonywali, że warto zdrowo się odżywiać, dbać o higienę i uprawiać sport.
Pierwszy Dzień Wiosny to również okazja do zaprezentowania talentów naszych uczniów. Swoje mistrzowskie umiejętności pokazała Weronika Klyta w przygotowanym razem z tatą pokazie karate, Natalia Klyta oraz jej braciszek Pawełek zaśpiewali piosenkę, uczniowie kl. V przedstawili ” Kopciuszka”( na wesoło), a Monika Trela zaprezentowała swoje prace plastyczne.
W tym dniu uczniowie naszej szkoły oglądali również przedstawienie ” Pinokio” transmitowane przez teatr telewizji.

801 Dzień Patrona 2012 30 marca 2012 r. odbył się apel, na którym uczniowie kl. V przypomnieli ważne wydarzenia z życia patrona naszej szkoły.

803 Obchody 150 rocznicy śmierci Józefa Lompy Patron
Obchody 150 rocznicy śmierci Patrona Szkoły – Józefa Lompy
( marzec/kwiecień 2013)

1.Przygotowanie okazjonalnej gazetki w szkole.
2.Wystawa książek napisanych przez J. Lompę i o J. Lompie.( gablota na korytarzu szkolnym).
3.Przygotowanie prezentacji Power Point o życiu i twórczości J. Lompy (przedstawienie jej uczniom na apelu szkolnym).
4.Quiz wiedzy o patronie dla uczniów kl. III – VI.
5.Wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczniów na temat działalności J. Lompy.
6. Złożenie kwiatów pod pomnikiem J. Lompy w Lubszy ( Samorząd Szkolny).
7.Konkurs historyczny ” Józef Lompa i jego epoka”.

806 Komers 2012 27 czerwca 2012 r. odbył się komers przygotowany przez rodziców uczniów kl. VI.
Wśród zaproszonych gości był ksiądz proboszcz Lucjan Kolorz oraz przedstawiciele organu prowadzącego burmistrz Alojzy Cichowski oraz kierownik ZEASz pani Zofia Cichowska.
Uczniowie kl. VI przygotowali wesoły program artystyczny, w którym zaprezentowali swoje umiejętności wokalne, muzyczne i aktorskie.
Tegoroczni absolwenci podziękowali nauczycielom i rodzicom za trud nauki i wychowania.
Uczniowie kl. V wraz z wychowawczynią Brygida Walczak przygotowali dla absolwentów prezentację i pamiątkową płytkę ze zdjęciami szkolnymi z lat 2005 – 2012.

807 Komers 2011 811 Andrzejki 2011 Andrzejki Andrzejki 2011!
30 listopada 2011 roku uczniowie klas IV-VI bawili się na dyskotece andrzejkowej. Uczennice z Samorządu Szkolnego przygotowały tradycyjne gry i zabawy andrzejkowe, w których zarówno chłopcy, jak i dziewczęta chętnie brali udział.

812 Walentynki 2013 Walentynki 2013 Walentynki 2013
W poniedziałek 11 lutego 2013 r. uczniowie naszej szkoły hucznie obchodzili Walentynki. W tym roku dzień ten przypadł w czasie trwania ferii zimowych i obchodzony był podczas zabawy karnawałowej.

Momentem, na który wszyscy czekali była Poczta Walentynkowa. Nasz samorząd rozdawał kartki walentynkowe od uczniów, którzy chcieli wyrazić sympatię dla swoich koleżanek i kolegów.
Nad organizacją i oprawą zabawy czuwali wychowawcy i Samorząd Uczniowski.

813 Dożynki gminne w Woźnikach Dożynki Dożynki gminne w Woźnikach w 2011 roku.

Jak co roku uczniowie i nauczyciele z naszej szkoły brali udział w barwnym korowodzie dożynkowym w Woźnikach. Oprócz instytucji i firm działających na terenie gminy, zaprezentowali się rolnicy, gospodarze i organizacje kulturalne.

814 Jasełka w kościele parafialnym Jasełka 6 grudnia 2012 roku nasi uczniowie zaprezentowali jasełka w kościele parafialnym w Lubszy.

817 Józef Lompa w mediach Lompa Józef Lompa – odnowiciel polskości na Śląsku. Wieści z prasy i serwisu informacyjnego.
29 marca 2013 roku minęła 150 rocznica śmierci Józefa Lompy, który urodził się 29 czerwca 1797 roku w Oleśnie, ale 30 lat spędził w naszej miejscowości – Lubszy. Tak o nim pisały w marcu tego roku Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita oraz serwis informacyjny mmsilesia.pl.
Józef Lompa – odnowiciel polskości na Śląsku

Gazeta Wyborcza -150 lat temu zmarł Józef Lompa

Rzeczpospolita – Józef Lompa – działacz narodowy ze Śląska
831 Zabawa karnawałowa szkoły karnawał całej szkoły Dnia 11 lutego 2013 r. w czasie ferii zimowych odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa klas I-Vi. Uczniowie prezentowali swoje stroje, opowiadali o nich, odbyło się wiele konkursów i quizów. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele wspaniale się bawili. 836 Koncert Piosenki Koncert
18 kwietnia 2013 roku w Centrum Edukacyjnym im. Jana Pawła II w Gliwicach odbył się koncert
z okazji XVIII Diecezjalnego Konkursu Wiedzy Biblijnej. Podczas koncertu wystąpili Kinga Skiba, Monika Trela, Martin Helisz, Natalia Klyta, Paulina Mzyk oraz absolwenci naszej szkoły, Karolina Klyta i Robert Skiba. Wszyscy uczestnicy w dowód uznania i podziękowania otrzymali dyplomy, książeczki i kosz pełen słodyczy.

844 Earth Day 2013 Earth Day 2013
A full-disc satellite image of the Earth, taken by our Meteosat 10 satellite at 12:00 UTC on April 22nd 2013, to mark the occasion of Earth Day 2013.

Copyright: 2013 EUMETSAT

Anyone can see this photo All rights reserved

More information about Earth Day

861 Dzień Ziemi 2013
Tegoroczny Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej w Lubszy odbył się 26 kwietnia i przebiegał pod hasłem “Ekologia na wesoło”.
Uczniowie klasy IV przygotowali przedstawienie, w którym przekazali zarówno młodszym jak i starszym kolegom i koleżankom, treści ekologiczne dotyczące segregacji śmieci.

Po występie wszyscy uczniowie przystąpili do sprzątania terenu wokół szkoły.

849 Cała Polska Czyta Dzieciom
Cała Polska czyta dzieciom to kampania społeczna rozpoczęta w 2011 roku.

Uczennica naszej szkoły Kinga Skiba, została zaproszona do wzięcia udziału w akcji organizowanej przez ZSO nr 7 z Gliwic. Obok znanych osobistości czytających fragmenty bajek, na scenie pojawiły się dzieci z programami artystycznymi oraz magik. Czytanie przeplatane było wspólną zabawą zgromadzonych słuchaczy. Akcja odbyła się w auli Politechniki Śląskiej w Gliwicach.

872 Komers – klasa VI żegna szkołę Komers
25 czerwca 2013 roku klasa VI pożegnała szkołę podstawową.
Wesołą dyskotekę poprzedziło oficjalne zakończenie roku szkolnego 2012/2013. Pani dyrektor wręczyła nagrody, rodzicom – listy gratulacyjne oraz podziękowania, a uczniowie zaprezentowali program artystyczny po raz ostatni w swojej szkole podstawowej. Teraz oczekują z nadzieją na to, co czeka ich w gimnazjum. Życzymy im powodzenia i sukcesów w dalszej edukacji !

873 Koniec roku szkolnego 2012/2013 Zakończenie

Koniec roku szkolnego 2012/2013

28 czerwca 2013 roku zakończyliśmy kolejny rok szkolny.
“Na świadectwach wzbici w radość odlecieli uczniowie” – słowa poety Juliana Przybosia wspaniale ukazują nastroje uczniów, kończących naukę. Podczas uroczystego rozdania świadectw nie zabrakło dobrych rad od klasy 3, aby nie dać się zwieść “głupawkom” podczas wakacji. Klasa 6 przedstawiła eksperyment “Jak zrobić dobrego ucznia”. Pani dyrektor wręczyła nagrody i świadectwa, przekazała wiele ciepłych słów do absolwentów naszej szkoły. Drodzy uczniowie odpoczywajcie aktywnie podczas wakacji, abyście wrócili pełni energii i radości do dalszej nauki.

885 Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2013/2014 Rozpoczęcie Scenariusz uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2013/2014 02 IX 2013 r. Prowadzący:  W sali gimnastycznej zgromadzeni są uczniowie szkoły, przedszkola, nauczyciele i rodzice.

894 Sprzątanie Świata 2013
“Odkrywamy czystą Polskę”- pod takim hasłem odbyła się tegoroczna, już 20. akcja “Sprzątanie Świata- Polska”.

Jak co roku do akcji włączyła się nasza szkoła. Zadania towarzyszące tegorocznej akcji to propagowanie selektywnej zbiórki i unikania tworzenia odpadów czyli “nieśmiecenie”. W akcji wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami, panią Dyrektor i pracownikami szkoły. Uczniowie klas IV-VI z wielką chęcią i dobrymi humorami sprzątali przydzielone im tereny, a uczniowie klas młodszych zostali zaangażowani do zbierania śmieci i porządkowania terenu szkoły. Na koniec wszyscy spotkaliśmy się przy wspólnym ognisku, zajadając się pysznymi pieczonymi ziemniakami.

Zachęcamy do kontynuowania dobrych działań na co dzień, przez cały rok i przypominamy, że w naszej szkole zbieramy:

– makulaturę,

– plastikowe nakrętki,

– aluminiowe puszki,

– zużyte baterie,

– zużyte tusze i tonery,

– płyty CD/DVD.

897 Dzień Edukacji Narodowej
” Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem jaki można dać dziecku
jest wykształcenie”.

Różne są drogi wiodące przez życie.
I różne ludzkiej dobroci są style.
Jest też i taki: bez pozy, reklamy,
bez pawich piórek i skrzydeł motylich.
Dobroć, co płomień jasnej życzliwości
w czyny realne kształty przyobleka.
I całym życiem wiernie, nieprzerwanie
trwa w służbie drugiego człowieka.

Takimi pięknymi słowami uczniowie naszej szkoły podziękowali swym nauczycielom za trud nauczania i wychowania.
W programie artystycznym przygotowanym z tej okazji zaprezentowali się uczniowie kl. IV, V i VI, którzy w zabawnych scenkach przedstawili parodię dnia szkolnego, a słowami piosenek wyrazili swą wdzięczność wychowawcom.
Zgonie z tradycją naszej szkoły w Dniu Edukacji Narodowej uczniowie klasy I zostali pasowani na uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy i złożyli uroczyste ślubowanie, a wychowankowie grupy przedszkolnej zostali przyjęci do grona członków Szkolnej Kasy Oszczędności.

904 Lekcja przyrody o grzybach
25 października 2013 roku naszą szkołę odwiedził Pan Justyn Kołek, znany grzybiarz i grzyboznawca z Międzybrodzia Bialskiego.

Pan Justyn od dziecka interesuje się grzybami, a wiedzę o grzybach przejął od dziadka i ojca jak również od mamy, która mając obecnie 83 lata dalej uwielbia zbierać grzyby. Jego wypowiedzi można często oglądać na antenach radiowych i telewizyjnych. Jest też konsultantem wielu redakcji prasowych w tematyce grzyboznawstwa i mikologii. Współpracuje z wybitnymi naukowcami zajmującymi się badaniem grzybów, a od kilku lat prowadzi działalność szkoleniową. Pan Justyn przywiózł ze sobą ponad sto kolorowych zdjęć grzybów. Były na nich zarówno jadalne borowiki, koźlarze, podgrzybki, jak i trujące muchomory. W bardzo ciekawy sposób opowiadał uczniom o różnych gatunkach grzybów i ich charakterystycznych cechach, a także uczył jak odróżniać grzyby jadalne od trujących. Prelekcja jaką wygłosił przyciągnęła dużą uwagę zarówno dzieci jak i nauczycieli. Spotkanie okazało się wspaniałą lekcją o tym, że ostrożności nigdy za wiele, a rutyna może zgubić nawet najlepszego grzybiarza. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli okazję zadać panu Justynowi pytania i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia.

946 Bajka o rybaku i złotej rybce W październiku 2013 w naszej szkole przedszkolaki oraz uczniowie klas młodszych oglądali Bajkę o rybaku i złotej rybce wystawioną przez przyjezdny teatrzyk. Głównym bohaterem jest ubogi rybak, który wraz z żoną mieszkał w lepiance nad brzegiem morza. Codziennie wychodził rano i łowił ryby. Pewnego dnia wyłowił złotą rybkę. Rybka przemówiła do niego ludzkim głosem. Oświadczyła, że nie jest rybą tylko zaczarowanym księciem i błagała o wypuszczenie na wolność. Rybak słysząc ludzki głos natychmiast wypuścił rybkę. Kiedy wrócił do domu i opowiedział żonie o zdarzeniu – ta oburzyła się i kazała mu wrócić i zażyczyć sobie wygodniejszej chatki. Rybak niechętnie powrócił nad brzeg morza i zawołał rybkę. Rybka wypłynęła i zapytała czego sobie życzy. Rybak oświadczył, że żona życzy sobie wygodniejszej chatki. Rybka obiecała spełnić ten rozkaz. Rybak był przekonany, że teraz jego żona będzie szczęśliwa. Jednak żona była szczęśliwa tylko kilka dni. Jakiś czas później stwierdziła, że nie chce mieszkać w chatce tylko w zamku. Rybak ponownie musiał udać się do złotej rybki i prosić o pałac dla żony. Ale i to jej nie wystarczyło. Kolejnym jej żądaniem było – żeby rybka uczyniła ją królową. Kiedy to uczyniła, zażyczyła sobie być cesarzową, następnie papieżem. Kiedy i to nie wytarczyło – kazała mężowi zażyczyć sobie by rybka uczyniła ją osobą potężną jak Bóg, mającą władzę nad słońcem i księżycem. Rybak niechętnie udał sie do rybki i powtórzył życzenie żony. Wówczas rybka odpowiedziała: “idź do niej , a zastaniesz ją z powrotem w lepiance”. 945 Bajka o Szczęściu Na początku października 2013 gościł w naszej szkole teatrzyk, który przedstawił Bajkę o Szczęściu. Bajka o Szczęściu to przypowieść o szczęściu i przyjaźni Staruszka i trójki jego utalentowanych zwierząt, tańczącej Myszki, śpiewającego Kogucika i muzykalnej Świnki. Biedny Staruszek ulega namowie Handlarza – urokowi kolorowych przedmiotów.W zamian za “magiczne rzeczy” wymienia kolejno swoich przyjaciół na fajkę, nożyk i zegarek. Lecz Staruszek osamotniony, po utracie ukochanych przyjaciół i nękajacym go sumieniu wyrusza na poszukiwanie, drogę wskazuje mu śmierć. Jednak przyjaźń zwycięża. 925 Święto Niepodległości Niepodległości Święto Niepodległości jest upamiętnieniem rocznicy odzyskania przez naród polski bytu państwowego. 11 listopada 1918 r. po 123 latach rozbiorów Polacy odzyskali wolność.
Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 r., gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na odrodzenie. 11 listopada 1918 r., po kapitulacji Niemiec na froncie zachodnim wojna zakończyła się. Dzień odzyskania przez Polskę niepodległości upamiętnia przekazanie przez Radę Regencyjną władzy wojskowej Józefowi Piłsudskiemu. Marszałek Piłsudski został Naczelnym Dowódcą Wojsk Polskich. Armia niemiecka zaczęła wycofywać się z Królestwa Polskiego. Dzień później, 12.11.1918 Rada Regencyjna powierzyła Piłsudskiemu misję tworzenia rządu.
Z okazji Święta Niepodległości klasa VI przygotowała lekcję historii dla całej szkoły, podczas której przedstawiła krótko najważniejsze wydarzenia z tych 123 lat.
Chłopcy z klasy V i IV próbowali wcielić się w żołnierzy Legionów Piłsudskiego, śpiewając piosenkę “My Pierwsza Brygada”.

936 Spotkanie opłatkowe
Tradycyjne spotkanie opłatkowe odbyło się 3. grudnia 2013r.

Miejsko- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jest organizatorem Spotkań Opłatkowych z Burmistrzem dla seniorów i osób samotnych. Co roku też uczniowie naszej szkoły uświetniają uroczystość swoimi występami. W bieżącym roku – 3.grudnia spotkanie odbyło się w murach naszej szkoły, dlatego też w spotkaniu miały okazję wziąć także przedszkolaki, których występy cieszą się zawsze dużą dawką emocji. W programie artystycznym wystąpili także uczniowie klas 1- 6 grając na instrumentach, śpiewając oraz przedstawiając wiersze o tematyce świątecznej. Nad całością programu artystycznego czuwały nauczycielki Klaudia Skiba i Łucja Szmidla.

929 Kiermasz Świąteczny 2013

Kiermasz Świąteczny 2013

Tradycyjnie, na początku grudnia, odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny.
I jak co roku, w niepowtarzalnej, świątecznej atmosferze, w gronie rodziny, wśród sąsiadów i znajomych można było naprawdę przyjemnie spędzić to niedzielne popołudnie i poczuć magię zbliżających się Świąt.
Dla tych, którzy tego dnia zechcieli odwiedzić naszą szkołę przygotowano szereg atrakcji. Ten niezwykły „ dzień otwarty” był też okazją do promowania działań szkoły w środowisku lokalnym.

Głównym punktem programu były baśniowo-góralskie jasełka w wykonaniu dzieci, które w swym wzruszającym przesłaniu zwróciły uwagę na duchowy wymiar Świąt.

Szkolny kiermasz to również okazja do pokazania talentów naszych uczniów. Podczas jednego z występów, tzw. „ TalentowiSKO” dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności wokalne, taneczne i sportowe.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego kiermaszu, a gościom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

937 Kolędowanie w SOSW w Lublińcu

12. grudnia 2013 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział we wspólnym kolędowaniu w SOSW w Lublińcu.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym w Lublińcu już po raz 15 odbyło się “Wspólne Kolędowanie”. Odświętnie ubrani kolędnicy przybyli z kilkunastu placówek z powiatu lublinieckiego, kłobuckiego oraz Poznania. Honorowy patronat nad kolędowaniem objął Starosta Powiatu Lublinieckiego Joachim Smyła.

Naszą placówkę reprezentował 8-osobowy zespół wokalny- uczniowie klasy IV – Paulina Golasz, Natalia Kamińska, Oliwia Kuźniak, Kinga Skiba oraz klasy VI – Martin Helisz, Natalia Klyta, Monika Trela oraz Daria Wocławek. Zespół zaprezentował żywiołową pastorałkę w góralskiej aranżacji.

Na zakończenie Wspólnego Kolędowania wystąpił zaproszony gość specjalny, którym była nasza uczennica – Kinga Skiba.

Wszyscy uczestnicy kolędowania zostali poczęstowani słodkościami, a uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzić placówkę i skorzystać z sali doświadczeń świata – specjalnie wyodrębnionego pomieszczenia , wyposażonego w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów.

940 Wigilia szkolna
Hej kolęda, kolęda, hej kolędy to czas …

20. grudnia 2013 r. społeczność naszej szkoły spotkała się w sali gimnastycznej, aby wspólnie kolędować. Program poprowadzili uczniowie klasy VI – Karolina Kamińska, Monika Sieradzka oraz Martin Helisz. Na początek wspólnego kolędowania zaprezentowali się najmłodsi – dzieci z obu grup przedszkolnych, zaś uczniowie klas IV i V zaprezentowali wszystkim kolędę “Cicha noc” w trzech językach – j. niemiecki, angielskim oraz języku suahili. Całość przeplatana była wspólnym śpiewaniem kolęd z pomocą karaoke. Na koniec spotkania wszyscy przełamali się opłatkiem, po czym rozeszli się do swoich klas, aby tam kontynuować świętowanie.

956 Bezpieczne ferie 2014 – spotkanie z policjantem
W czwartek 16 stycznia 2014r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantem.

“Bezpieczne ferie 2014”- pod takim hasłem odbyło się w naszej szkole spotkanie uczniów kl. I-III oraz przedszkolaków z policjantem, który przeprowadził pogadankę na temat zasad bezpiecznego wypoczynku podczas ferii zimowych. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania jak bezpiecznie bawić się podczas ferii, a także słuchały rad i przestróg. Na koniec spotkania, każdy z uczniów mógł zobaczyć z bliska radiowóz policyjny, zapoznać się z jego wyposażeniem jak i usiąść za kierownicą, co sprawiło wszystkim ogromną frajdę.

Wszystkim uczniom życzymy, aby ferie zimowe upłynęły zdrowo i bezpiecznie.

959 Zabawa karnawałowa kl. I-III W środę 15 stycznia 2014 r. w naszej szkole odbyła się zabawa karnawałowa dla klas I-III. Wszystkie dzieci były pięknie przebrane. Każdy miał możliwość zaprezentowania swojego stroju przygotowanego na zabawę. Dzieci tańczyły w rytm muzyki oraz brały udział w różnych zabawach. Na twarzach dzieci był uśmiech i zadowolenie.

960 Teatrzyk “Przydrożna kapliczka”
10.01.2014 r. do naszej szkoły zawitali aktorzy aby przedstawić nam spektakl teatru lalkowego “Przydrożna kapliczka, czyli o tym jak Szewc i Młynarz Pana Jezusa gościli”.

Przedstawienie powstało na podstawie utworu Zofii Kossak – Szczuckiej pt. “Oczekiwany gość”. Opowieść nawiązywała do ewangelii i mówiła o tym, że w każdym człowieku mamy dostrzegać Boga. Przypomniało nam także o tym, że w życiu najważniejsza jest miłość do drugiego człowieka.

995 Powitanie Wiosny 2014 Wiosna 2014
20 marca powitaliśmy wiosnę.
Powitanie wiosny w tym roku w naszej szkole połączone było z Dniem Życzliwości i przebiegało pod hasłem:
” Bądź życzliwy i uśmiechnięty na wiosnę i przez cały rok”. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego przypomnieli, jakie cechy powinien posiadać człowiek życzliwy, uczniowie kl. III zaprezentowali przedstawienie, którego tematem było oszczędzanie i pomaganie innym, zaś piątoklasiści przedstawili lekcję o oszczędzaniu. Dzieci z przedszkola oraz uczniowie kl. I i II zaprezentowali swoje Marzanny i przywitali wiosnę wesołą piosenką.

2014

996 Ewakuacja przeciwpożarowa w Lubszy

Ewakuacja przeciwpożarowa w Lubszy

21 marca 2014 roku w Szkole Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy odbył się próbny alarm przeciwpożarowy.
Przeprowadzony on został przez Miejsko-Gminnego Komendanta dh Franciszka Kowalskiego. Swoją obecnością na ćwiczeniach jednostek OSP Gminy Woźniki zaszczycił nas Pan Michał Chrząstek Powiatowy Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu.
O godzinie 9.30 uczniowie usłyszeli jeden długi dzwonek potwierdzony komunikatem Dyrektora Szkoły z radiowęzła „ewakuacja, ewakuacja, ewakuacja…”. Był to sygnał mówiący o zagrożeniu przeciwpożarowym. Nauczyciele przebywający w klasach wraz z uczniami bardzo sprawnie opuścili budynek szkoły zgodnie z planem ewakuacji podczas zagrożenia. Dyrektor Szkoły zgłosił pożar pod numer ratunkowy 998.
W jednej chwili w pobliże szkoły podjechały wozy bojowe z ośmiu jednostek straży pożarnej: Ochotnicza Straż Pożarna w Lubszy, Ochotnicza Straż Pożarna w Woźnikach, Ochotnicza Straż Pożarna w Ligocie Woźnickiej, Ochotnicza Straż Pożarna w Kamienicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Psarach, Ochotnicza Straż Pożarna w Babienicy, Ochotnicza Straż Pożarna w Piasku, Ochotnicza Straż Pożarna w Kamieńskich Młynach, którą koordynował Komendant Miejsko-Gminny dh Franciszek Kowalski. Strażacy byli w pełnym umundurowaniu bojowym, z aparatami powietrznymi na twarzach i wężami gaśniczymi w rękach. Paliło się w kotłowni !!!
Wbiegli do szkoły i szukali wewnątrz poszkodowanych. Jedna osoba była ranna i nieprzytomna! Trzeba było udzielić jej pomocy! Strażacy wynieśli poszkodowanego na noszach i udzielili pierwszej pomocy przedmedycznej. Temu wszystkiemu z wielkim zaciekawieniem przyglądały się dzieci z przedszkola i uczniowie ze szkoły.
Te „dramatyczne” sceny rozegrały się w pierwszy dzień wiosny w budynku szkoły podstawowej. Całe szczęście, że to tylko ćwiczenia ewakuacyjne na wypadek zagrożenia.
Rano, w nocy, w ciągu dnia, nie zwracając uwagi na grożące niebezpieczeństwo i często z narażeniem własnego zdrowia, gotowi nieść pomoc w każdych warunkach atmosferycznych. Nie tylko podczas gaszenia pożarów, ale także w czasie wypadków drogowych, w czasie powodzi, ewakuacji i w innych sytuacjach, gdy potrzebna jest pomoc drugiemu człowiekowi. Taka jest praca strażaków, którzy poświęcają się niosąc pomoc innym. Robią to z wielkiego serca i często pasji.
Gotowi nie tylko do niesienia pomocy, ale także do współpracy z lokalnym środowiskiem, otwarci na wszelkie inicjatywy. Można o nich pisać w samych superlatywach, ale jak nie pisać skoro tacy są naprawdę. Na co dzień żyją, mieszkają pośród nas. Jednak, gdy coś się dzieje oni są tam zawsze pierwsi.
Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gminie Woźniki przeprowadzili pogadankę na temat udzielania pierwszej pomocy akcję ratunkową, w której brali udział uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Warsztaty prowadził mł. asp. Dawid Burzyk i odpowiadał na trudne pytania dzieci. Cieszymy się, że udało się nam zorganizować w taki sposób tę ewakuację, która przybliżyła naszym uczniom, jak ważne jest niesienie pomocy, uświadomiła im, jak ważna jest praca strażaków, a równocześnie uwrażliwiła na potrzebę niesienia pomocy innym nie tylko w chwilach zagrożenie życia, ale w każdej sytuacji.
Przeprowadzony alarm był sprawdzianem umiejętności dla całej społeczności szkolnej (dyrekcji, administracji i obsługi, nauczycieli i uczniów) w wypadku zagrożenia.

998 “Lubsza na starej fotografii”
W holu Ratuszu Miasta i Gminy Woźniki w miesiącu marcu i kwietniu 2014 roku zaprezentowana będzie wystawa „Lubsza na starej fotografii”.
Zdjęcia obrazują jak żyli w tym czasie mieszkańcy, jak pracowali, jak się ubierali, czym jeździli. Realizując zadanie zebraliśmy od mieszkańców Lubszy zdjęcia z przeszłości. Najciekawsze znalazły się na wystawie. Mamy nadzieję, że wystawa zainteresuje zarówno młodzież jak i osoby starsze, które przypomną sobie lata młodości i podzielą się swoimi refleksjami. Dzięki myśli przewodniej „ocalić od zapomnienia” wiele zdjęć zabezpieczyliśmy, skatalogowaliśmy na nośnikach elektronicznych i opisaliśmy. W przyszłości będzie można je wykorzystać do ewentualnych opracowań. Wystawa cieszy się sporym zainteresowaniem mieszkańców. Zachęcamy do oglądania.

1006 Dzień Patrona Szkoły 

Dzień Patrona Szkoły 

28 marca obchodziliśmy Dzień Patrona Szkoły.
Na szkolnym apelu uczniowie klasy piątej przedstawili prezentację ukazującą najważniejsze wydarzenia z życia partona naszej szkoły. Następnie przedstawiciele Samorządu Uczniwskiego przeprowadzili krótki quiz wśród uczniów, dotyczący życia i twórczości Józefa Lompy. Na wszystkie pytania dzieci odpowiedziały bezbłędnie.

1008 Konkurs plastyczny “Zabytki Lubszy naszą historią”

Konkurs plastyczny “Zabytki Lubszy naszą historią

Zapraszamy do udziału w Rodzinnym Konkursie Plastycznym “Zabytki Lubszy naszą historią”.

Konkurs związany jest z obchodami 700 lecia naszej małej, ale pięknej i bogatej w historię, miejscowości Lubszy. W związku z obchodami 700 – lecia, serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie plastycznym wszystkich zainteresowanych. Nasz konkurs jest niezwykły ponieważ udział w nim mogą brać zespoły. Skład zespołu uzależniony jest od samych zainteresowanych, dzieci, dorośli, rodzice, babcie czy dziadkowie, każdy może mieć swój udział w tworzeniu prac. Z niecierpliwością czekamy na Wasze prace i już przygotowujemy miejsce na ich wystawienie. Poniżej zamieszczamy dokładny regulamin konkursu:

Regulamin Rodzinnego Konkursu Plastycznego

“Zabytki Lubszy naszą historią”

I. Organizator: Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Lubszy

II. Cele konkursu:

– Pobudzenie wrażliwości plastycznej i historycznej;

– Zwrócenie uwagi na rolę sztuki i estetyki w życiu poprzez pryzmat historii;

– Zainteresowanie dzieci, młodzieży i dorosłych historią własnej miejscowości, najbliższej okolicy;

– Popularyzacja działań plastycznych, wymiana doświadczeń i poszerzanie wiedzy z zakresu różnych technik plastycznych;

– Popularyzacja wiedzy o Lubszy

– Wystawa prac z okazji 700 lecia Lubszy.

III. Uczestnicy:

Dzieci, młodzież z rodzicami jako zespół. Przez uczestnika rozumie się zespół.

IV. Warunki uczestnictwa:

Przedmiotem konkursu jest przedstawienie zabytku (architektury, elementu krajobrazu związanego z historią), znajdującego się na terenie Lubszy. Praca może być wykonana dowolną techniką w formie przestrzennej.

Każdy zespół może zgłosić tylko jedną pracę.

Do pracy konkursowej należy dołączyć metryczkę zawierającą następujące dane: tytuł pracy, imię i nazwisko osób należących do zespołu, klasa/wiek, numer telefonu lub adres e-mailowy przedstawiciela zespołu.

Komisja oceni prace według następujących kryteriów:

-estetyka praca i staranność wykonania,

– inwencja twórcza,

– ogólny wyraz artystyczny.

Prace można dostarczyć osobiści lub pocztą do Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy

Jury dokona oceny zgłoszonych do konkursu prac i wyłoni zwycięzców biorąc pod uwagę następujące kryteria:

zgodność pracy z tematem, oryginalność i niebanalność, technika wykonania, ogólna estetyka prac.

Prace niespełniające wymogów lub oddane po terminie nie będą oceniane.

Prace powinny być dostarczone w opakowaniu wykluczającym zniszczeniem gdyż organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe w czasie transportu.

Udział w konkursie jest jednoznaczny z wyrażeniem przez autora zgody na przekazanie organizatorom praw autorskich do celów publikacji i promocji.

Prace przekazane na konkurs stają się własnością organizatorów.

V. Termin i miejsce nadsyłania prac:

Prace należy dostarczyć do 16. maja 2014 r.

Szkoła Podstawowa im. J. Lompy

ul. Szkolna 1

42-287 Lubsza

VI. Skład Jury:

– Dyrektor Szkoły

– nauczyciele Szkoły Podstawowej im. J. Lompy

– osoby zaproszone przez Dyrektora Szkoły do oceny prac

VII. Rozstrzygnięcie konkursu, ogłoszenie wyników i publikacja prac

– 23.05.2014 r.

– opublikowanie wyników konkursu na stronie Szkoły www.splubsza.eu oraz lubsza.org

– wystawienie prac w Szkole Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy

VIII. Finał konkursu:

O terminie i miejscu wręczenia nagród uczestnicy zostaną powiadomieni pisemnie lub telefonicznie.

IX. Nagrody:

Dla zwycięzców przewidziane są nagrody ufundowane przez sponsorów.

X. Uwagi dodatkowe:

– prace niezgodne z regulaminem lub zniszczone, nie będą brane pod uwagę;

– prace przechodzą na własność organizatora;

– rozstrzygnięcie jury jest ostateczne, od werdyktu nie przysługuje odwołanie.

XI. Kontakt

Szkoła Podstawowa im. J. Lompy

ul.Szkolna 1

42-287 Lubsza

tel.34 3579033

splubsza@gmail.com

Osoba odpowiedzialna za organizację konkursu: Klaudia Skiba ( tel. 692086323)

1011 Inauguracja Jubileuszu 700 lat Lubszy Msza św.
W niedzielę, 6 kwietnia 2014 w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Starszego Apostoła w Lubszy odbyła się uroczysta, dziękczynna Msza św. w intencji wszystkich parafian i mieszkańców Lubszy na przestrzeni jej dziejów. W uroczystości udział wzięli uczniowie i nauczyciele naszej szkoły.

Mszę św. sprawował proboszcz – ks. Lucjan Kolorz, zaś pan Bernard Szczech ( historyk i inicjator obchodów) w formie wykładu przedstawił zarys historii wsi i parafii Lubsza. Na uroczystość przybyli goście specjalni Jubileuszu, m.in. Marszałek Województwa Śląskiego – Mirosław Sekuła, Burmistrz Woźnik – Alojzy Cichowski, pan Janusz Paczocha( były Prezydent Bytomia), przewodnicząca Rady Powiatu i sekretarz Gminy Woźniki – Lidia Kucharczyk, zastępca Burmistrza Woźnik – Dorota Cieluch, przewodnicza Rady Gminy Woźniki – Irena Matyl oraz radni i dyrektorki sąsiednich szkół.
Dla uczniów naszej szkoły była to ciekawa i niezapomniana lekcja historii.

1018 Dzień Ziemi 2014 Dzień Ziemi Dbając o nasze lokalne środowisko zrobiliśmy coś dobrego z okazji Dnia Ziemi.
25 kwietnia 2014 roku wszyscy uczniowie szkoły oraz przedszkolaki pracowali na terenie naszej szkoły oraz na tzw. deptaku. Grabiliśmy boisko i bieżnię, zbieraliśmy gałęzie oraz gałązki, które spadają z drzew. Rozprowadzaliśmy nowy piasek na boisku do siatkówki plażowej i reperowaliśmy bramki do nożnej. Pracy było dużo, ale na szczęście śmieci coraz mniej, gdyż uczniowie i goście, przychodzący na teren szkoły dbają o swoje środowisko i chcą żyć w przyjaznym miejscu. Do troski o planetę i najbliższą okolicę zachęca również nasz projekt Comenius, który nosi tytuł “Save the Earth Please” – “Ratujmy Ziemię, proszę”.

1023 Dzień Ziemi
Święto Dzień Ziemi organizowane jest w Polsce od 1990 roku głównie w celu przybliżenia społeczeństwu wszelkich problemów związanych ze współczesną ekologią, szeroko pojętą edukacją w zakresie ochrony środowiska i propagowaniem idei zrównoważonego rozwoju.
Jest to również doskonała okazja do przedstawienia szerokiej liczbie odbiorców zagrożeń naszej planety oraz podjęcie dyskusji o zależnościach pomiędzy ochroną środowiska naturalnego a zdrowiem i życiem ludzi.
Ważne jest aby edukacja ekologiczna dotykała najmłodszych. Co roku w naszej szkole dbamy o to aby uczniowie i nauczyciele mogli w praktyczny sposób włączyć się w ratowanie ziemi. Tegoroczne obchody Światowego Dnia Ziemi w Szkole Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy są częścią kampanii edukacyjnej „Ratujmy ziemię, proszę” prowadzonej od września 2013 do końca czerwca 2015 roku w ramach programu Comenius przy współpracy zaprzyjaźnionych uczniów i nauczycieli z Hiszpanii, Litwy, Łotwy, Turcji, Rumunii i Węgier. Podejmujemy różne zadania i realizujemy ciekawe projekty. Realizujemy również od kilku lat projekt „Jestem EKO”. W szkole zorganizowana została wystawa roślin chronionych z Rezerwatu Grojec oraz uczniowie pisali Listy do Ziemi.
W tym roku czynnie obchodziliśmy Dzień Ziemi w naszej szkole w dniu 25 kwietnia 2014 roku kiedy to dzieci z przedszkola zbierały patyki i kamyczki, starsi uczniowie grabili teren przyszkolny, zbierali śmieci na deptaku, przygotowali boisko do siatkówki plażowej. Cały rok zaś trwały akcje ekologiczne dzięki którym:
– zebraliśmy 1817 sztuk zużytych baterii,
– zebraliśmy 3290 kg złomu
– zebraliśmy 1670 kg makulatury,
– posadziliśmy kolejne rośliny do ogrodu botanicznego przy szkole,
– posprzątaliśmy ze śmieci deptak,
– uporządkowaliśmy teren szkoły w dniu Sprzątania świata i Dnia Ziemi,
– zebraliśmy ponad 100 kg nakrętek plastikowych,
– zebraliśmy 62kg czyli ok 3817 puszek,
– zebraliśmy tonery i kardridże.
Ziemia to nasze wspólne dobro, więc każdy z nas powinien się o nią troszczyć. Światowy Dzień Ziemi obchodzony 22 kwietnia to idealna pora na zrobienie małej przysługi naszej planecie. Pomysł ustanowienia święta Ziemi po raz pierwszy pojawił się na konferencji UNESCO dotyczącej środowiska naturalnego w 1969 roku.

1021 Dzień Papieski Kanonizacja
Dnia 25 kwietnia 2014r. odbył się w naszej szkole apel poświęcony kanonizacji Wielkiego Polaka, Papieża błogosławionego Jana Pawła II.
Papież Jan Paweł II, nasz kochany Ojciec Święty zostanie włączony w poczet Świętych w niebie. Był niezwykłym człowiekiem, jego życie i pontyfikat zmieniły losy wielu ludzi, a nawet narodów. Z okazji kanonizacji uczniowie klasy III i IV pod kierunkiem katechetki Łucji Szmidli przypomnieli postać Jana Pawła II, Jego życie, służbę Bogu i ludziom, aby zawsze pozostał w naszych myślach i sercach.

1025 Zaproszenie na II Lubszecki Koncert Organowy
W niedzielę, 25 maja o godz. 17:00, w kościele parafialnym p.w. św. Jakuba Apostoła Starszego w Lubszy, odbędzie się II Lubszecki Koncert Organowy, organizowany w ramach obchodów Jubileuszu 700-lecia Lubszy.

Na organach zagra wirtuoz tego instrumentu, Waldemar Krawiec, laureat wielu konkursów organowych, twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Zabrzańskiego Festiwalu Organowego im. Ks. Antoniego Chlondowskiego. Koncert majowy będzie drugim koncertem z cyklu zapoczątkowanego 12 września 2013 roku, podczas poświęcenia odrestaurowanych organów kościelnych.

Organizatorem Koncertu Organowego jest ks. Lucjan Kolorz.
Serdecznie zapraszamy.

Więcej informacji na stronie poświęconej Jubileuszowi 700-lecia Lubszy:

Relacja fotograficzna z II Lubszeckiego Koncertu Organowego


1026 Sesja popularnonaukowa z okazji Obchodów 700 – lecia Lubszy
Komitet Organizacyjny Obchodów 700 – lecia Lubszy
zaprasza na sesję popularnonaukową
z okazji 700 – lecia Lubszy, która odbędzie się 23.05.2014r. o godz. 17.00
w Restauracji „Pod Kasztanami” w Lubszy.
PROGRAM SESJI:

Lubsza – wczoraj, dziś i jutro.
Wybrane zagadnienia historyczne, społeczne i edukacyjne

17:00 Otwarcie sesji, powitanie uczestniczek/-ów
Brygida Walczak nauczyciel Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy

17:10 „700 lat – więcej lub mniej” – historyczna geneza obchodów Jubileuszu Lubszy
Bernard Szczech, historyk, znawca dziejów Lubszy, doradca Marszałka
Województwa Śląskiego

17:25 „Stowarzyszenie Dziewczyn Lubszeckich”, czyli dzieje Kongregacji Mariańskiej
w Lubszy. Wykład i prezentacja fotografii.
Anna Głąb-Sołtysik, doktor nauk humanistycznych Uniwersytetu Opolskieg
autorka publikacji Sodalicje mariańskie w diecezji śląskiej w latach 1925-1939

17:50 Przerwa kawowa

18:00 ”Wczoraj, dziś i jutro szkolnictwa w Lubszy” Ewa Kita, dyrektor Szkoły
Podstawowej im J. Lompy w Lubszy

18:15 „Szlachta Lubszy na przestrzeni dziejów” – wykład na temat historycznych
rodów szlacheckich Bernard Szczech

18:45 „Perspektywy Lubszy i jej mieszkańców – kierunki rozwoju i atuty Sołectwa”
Alojzy Cichowski, burmistrz Woźnik, patron honorowy Jubileuszu 700-lecia
Lubszy

ok. 19:00 Pytania, dyskusja. Zakończenie sesji.

Komitet organizacyjny Jubileuszu: mieszkańcy Lubszy oraz instytucje – Sołectwo Lubsza, Szkoła Podstawowa im. J. Lompy w Lubszy, Ochotnicza Straż Pożarna w Lubszy, Biblioteka Publiczna w Lubszy, Parafia p.w. św. Jakuba Starszego w Lubszy

Patronaty honorowe: Marszałek Województwa Śląskiego – Mirosław Sekuła, Starosta Powiatu Lublinieckiego – Joachim Smyła, Burmistrz Woźnik – Alojzy Cichowski

Patroni medialni: TVP Katowice, miesięcznik społeczno-kulturalny „Śląsk”, kwartalnik kulturalny „Fabryka Silesia” oraz tygodnik „Gwarek”

1034 Dzień Matki
26. maja obchodziliśmy Dzień Matki, z tej okazji najmłodsi przygotowali dla swoich mam wiele niespodzianek.

Tradycyjnie nasze spotkanie rozpoczęliśmy od prezentacji programu artystycznego, jako pierwsi wystąpili najmłodsi – dwie grupy przedszkolne połączyły siły występując razem, następnie swój program przedstawiały klasy I i II, na koniec zaprezentowała się klasa III. Kolejnym punktem programu było wręczenie przygotowanych przez dzieci prezentów, uściskom i całusom nie było końca. Po wspólnym poczęstunku wychowawczyni grupy 3,4, latków, zaprosiła wszystkich zgromadzonych do wspólnej zabawy. W repertuarze znalazły się wesołe zabawy, pląsy i tańce.

Z rozmów przeprowadzonych z dziećmi kolejnego dnia okazało się, że największym powodzeniem cieszyła się zabawa pt.: “Osiołek” .

Dzień Matki pozostanie na długo w naszej pamięci.

1050 Rodzinny Rajd Rowerowy
Już teraz zapraszamy na Rodzinny Rajd Rowerowy 13.09.2014 r.

Zapraszamy dzieci, rodziców, dziadków i wszystkich miłośników dwóch kółek na Rodzinny Rajd Rowerowy. Trasa prowadzić będzie szlakiem rowerowym Leśno Rajza nad zbiornik wodny w Zielonej – dzielnicy Kalety. Start o godz. 10:00.

Zapisy na rajd do 8.09.2014r.

To nie wyścig, to rodzinny przejazd, zaproś znajomych i spędź aktywnie wolny czas!!!

Poniżej znajduje się regulamin i trasa rajdu.

REGULAMIN RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO

1. Organizatorzy

Szkoła Podstawowa im. J. Lompy, ul. Szkolna , 42-287 Lubsza tel. 34 3579033,

e-mail: splubsza@gmail.com,

Komitet Organizacyjny Obchodów 700-lecia Lubszy

2. Cel rajdu:

popularyzacja turystyki rowerowej jako formy rekreacji i aktywnego wypoczynku,

integracja rodzin poprzez czynny wypoczynek na świeżym powietrzu,

popularyzacja walorów krajobrazowo – przyrodniczych Lubszy i okolicy,

upowszechnianie wiedzy o szlakach i ścieżkach rowerowych Gminy Woźniki oraz sąsiednich gmin.

3. Termin:

13.09.2014 r. /sobota /,

w razie złej pogody rajd może być przełożony na inny termin

4. Trasa i przebieg rajdu:

trasa rajdu długości ok. 20km: SP Lubsza – Psary – Piasek – Sośnica – Mokrus – Zielona – SP Lubsza,

start rajdu: godz. 10:00 – Szkoła Podstawowa w Lubszy, zbiórka uczestników o godz. 09:30,

zakończenie rajdu ok. godz. 16:00 – Szkoła Podstawowa w Lubszy.

5. Warunki uczestnictwa:

posiadanie sprawnego roweru,

dzieci i młodzież do lat 18 mogą wziąć udział w rajdzie tylko pod opieką rodziców lub prawnych opiekunów,

dzieci powyżej 10 roku życia i młodzież, która nie ukończyła 18 lat powinni posiadać kartę rowerową,

uczestnicy rajdu zobowiązani są do przestrzegania zasad ruchu drogowego oraz regulaminu rajdu,

zalecane jest posiadanie kasku rowerowego oraz kamizelki odblaskowej,

uczestnictwo w rajdzie jest nieodpłatne,

organizatorzy rajdu nie biorą odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez

uczestników rajdu osobą trzecim i na odwrót,

zapisy na rajd w Szkole Podstawowej w Lubszy do dnia 08.09.2014r.,

pod numerem tel. 34 3579033 lub na e-mail: splubsza@gmail.com.

6. Świadczenia organizatora:

opieka medyczna,

poczęstunek – wspólne ognisko na Zielonej,

ubezpieczenie NNW.

7. Postanowienia końcowe:

wszyscy uczestnicy startując w rajdzie wyrażają zgodę na publikację ich wizerunków w relacjach z przebiegu rajdu

zamieszczonych na stronach internetowych www.splubsza.eu oraz www.lubsza.org,

udział w rajdzie jest równoznaczny z zapoznaniem się i akceptacją niniejszego regulaminu

ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatora. W sprawach spornych decyzja organizatora

jest decyzją ostateczną. Nieznajomość regulaminu nie zwalnia uczestnika od jego przestrzegania.

TRASA RODZINNEGO RAJDU ROWEROWEGO

SP LUBSZA-PSARY-PIASEK-SOŚNICA-MOKRUS-ZIELONA

1052 Rozpoczęcie Roku Szkolnego 2014/2015 Rozpoczęcie roku szkolnego W poniedziałek 1 września 2014 r. po dwumiesięcznej przerwie uczniowie rozpoczęli kolejny rok nauki.

Pani Dyrektor przywitała wszystkich bardzo serdecznie a następnie uczniowie klasy IV przedstawili krótki program artystyczny, którym powitali szczególnie Pierwszoklasistów. Na koniec p. Dyrektor wręczyła Pierwszoklasistom “Rogi obfitości” oraz życzyła wszystkim uczniom sukcesów w nauce.

1053 Narodowe Czytanie

5. września 2014 r. odbyło się w naszej szkole Narodowe Czytanie. Odpowiedzieliśmy na zaproszenie Prezydenta Bronisława Komorowskiego i przyłączylismy się do akcji, która polega na publicznym czytaniu wybitnych dzieł literackich. To już trzecia edycja Narodowego Czytania. W 2012 roku czytano ” Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, w ubiegłym roku – dzieła Aleksandra Fredry, w tym roku Prezydent zachęcał do czytania ” Trylogii” H. Sienkiewicza.
Uczniowie naszej szkoły wysłuchali fragmentów ” Potopu”, które zostały odczytane przez Weronikę, Dominikę i Bartka z kl. VI.

1054 Otwarcie Muzeum Regionalnego im. Józefa Lompy Muzeum

Otwarcie Muzeum Regionalnego im. Józefa Lompy Muzeum

14 września 2014 odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego w podziemiach naszej szkoły.
Kto chciałby przenieś się na chwilę o jeden wiek wstecz, zaproszony jest do naszego muzeum. Może tam obejrzeć przedmioty użytkowe z minionej epoki. Z pewnością wiele osób pamięta je z własnych domów albo domów krewnych, ale najmłodsze pokolenia będą już mogły poznać ich zastosowanie tylko w muzeum. Pomysłodawczynią założenia muzeum jest pani dyrektor szkoły Ewa Kita, zbiory pochodzą od darczyńców z Lubszy, kolekcję zebrali i zaaranżowali nauczyciele szkoły. Wszystkim zaangażowanym w jej powstaniu serdecznie dziękujemy. Otwarciu Muzeum Regionalnego towarzyszyła wystawa prac plastycznych z pleneru malarskiego pt. “Ocalić od zapomnienia”, który odbył się na terenie naszej szkoły w lipcu. W tym dniu miała również miejsce wystawa haftu krzyżykowego pani Doroty Osadnik. Mieszkanka Lubszy zajmuje się haftem od wielu lat i ma w swoje kolekcji obrazów niezwykłe dzieła. Cieszymy się, że w murach naszej szkoły możemy gościć ciekawych ludzi, którzy dzielą się z nami swoimi pasjami. O pracach swojej cioci opowiadała pani Anna Osadnik, która zawodowo zajmuje się sztuką i jest również artystą nauczycielem. W muzeum można również zobaczyć wystawę pt. “Czym płacili nasi ojcowie”, która prezentuje kolekcję starych monet oraz historię pieniądza.
1056 Sprzątanie świata 2014
„Turysto! Szanuj Środowisko!” – pod takim hasłem odbyła się tegoroczna akcja Sprzątania świata – Polska.

Jak co roku do akcji włączyła się nasza szkoła. Wszyscy uczniowie bardzo zaangażowali się w akcję, przynosząc własny sprzęt ogrodniczy, żeby móc w stu procentach uczestniczyć w tym wydarzeniu. Wszystkie klasy porządkowały przydzielone im tereny szkoły, a na koniec dla każdego czekały pyszne pieczone ziemniakami i kiełbaski z grilla. Zachęcamy do “nieśmiecenia” i dbania o nasze środowisko, m. in. przez selektywną zbiórkę, którą prowadzimy również w naszej placówce poprzez zbiórkę makulatury, puszek, baterii, nakrętek, płyt CD czy tuszy i tonerów.

1057 Wspominamy rodzinny rajd rowerowy
Chociaż za oknami już jesień, my wspominamy udany rajd rowerowy.
Jak głosi napis na plakacie, rajd odbył się 13 września 2014 roku w sobotę. Spod szkoły wyjechało ponad 70 osób, wśród których było wiele rodzin w komplecie. Trasa prowadziła szlakiem “Leśnej Rajzy” z Lubszy do Zielonej i z powrotem. Cieszymy się, że pogoda nam dopisała i mogliśmy ten sobotni dzień spędzić razem na zabawie. Rajd był organizowany w ramach obchodów 700 lecia istnienia Lubszy. Mamy nadzieję, że za 100 lat ktoś z nostalgią popatrzy na zdjęcia z naszego rajdu i powie: ” o, to wtedy były takie rowery?”, a może rozpozna na zdjęciu swojego pradziadka, który teraz ma 8 lat?

1091 Dzień Edukacji Narodowej 2014 Dzień Edukacji Narodowej 2014
Dnia 10. października 2014 roku odbyła się w naszej szkole akademia w okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Uczniowie przygotowali ciekawe wiersze i piosenki, które dedykowali nauczycielom, pracownikom szkoły oraz emerytom z okazji ich święta.

1078 Pasowanie na ucznia Pasowanie na ucznia Dnia 10.11.2014 r. odbyło się Pasowanie na ucznia.

Uczniowie klasy I przedstawili krótki program artystyczny, następnie złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez p. Dyrektor. Każdy pierwszoklasista otrzymał z rąk p. Dyrektor pamiątkowy dyplom i odbił swój palec w kronice szkolnej. Po uroczystości pasowania czekał wszystkich słodki poczęstunek.

1079 Święto Niepodległości Niepodległość

Święto Niepodległości 

10 listopada 2014 roku odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości.
W przededniu Święta Niepodległości uczniowie klasy szóstej przybliżyli młodszym kolegom historię odzyskania niepodległości przez nasz kraj. Ich występ ubogacony był patriotycznymi piosenkami i wspólnie zaśpiewanym hymnem narodowym. Na szkolnym maszcie dumnie powiewa polska flaga.

1080 Wicedyrektor Wydziału Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego z wizytą w Lubszy
13 listopada 2014 roku Szkołę Podstawową w Lubszy odwiedził zastępca dyrektora Wydziału Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach – Paweł Rassek.

Więcej informacji na stronie www.lubsza.org. 1087 Pocztówka z Lubszy – znamy zwycięzców Pocztówka z Lubszy – znamy zwycięzców
Znamy wyniki konkursu plastycznego “Pocztówka z Lubszy”

Konkurs plastyczny został zorganizowany z okazji 700 – lecia Lubszy. Do udziału w konkursie zaproszono dzieci i młodzież z placówek oświatowych naszej gminy. Na konkurs wpłynęło 47 prac w trzech kategoriach wiekowych : przedszkole, klasy I-III oraz IV-VI. Nie wpłynęły prace w kategorii gimnazjum.

Jury dokonało oceny zgłoszonych prac biorąc pod uwagę następujące kryteria: zgodność pracy z tematem, oryginalność i niebanalność, samodzielność wykonania oraz ogólna estetyka pracy. Zadanie jury było niezwykle trudne, jednak jury zgodnie wybrało zwycięzców konkursu:

Kategoria 1 – Przedszkole:

1 miejsce – Martyna Drynda – lat 6 Przedszkole w Psarach

2 miejsce – Paweł Kamiński – lat 5 Oddział Przedszkolny w Lubszy

3 miejsce – Lena Skrobek – lat 6 Przedszkole w Lubszy

Wyróżnienia dla najmłodszego uczestnika konkursu:

Przemysław Sosnowski – Przedszkole w Lubszy

Kategoria II – klasy I-III SP

1 miejsce – Maria Kamińska – Szkoła Podstawowa w Lubszy

2 miejsce – Renata Kluczniak – Szkoła Podstawowa w Ligocie Woźnickiej

3 miejsce – Lena Surowiec – Szkoła Podstawowa w Kamienicy

Wyróżnienia:

Jakub Rygoł – Szkoła Podstawowa w Ligocie Woźnickiej

Błażej Żuk – Szkoła Podstawowa w Lubszy

Kategoria III – klasy IV- VI SP

1 miejsce – Martyna Rygoł – Szkoła Podstawowa w Ligocie Woźnickiej

2 miejsce – Marta Osadnik – Szkoła Podstawowa w Ligocie Woźnickiej

3 miejsce – Julia Pogoda- Szkoła Podstawowa w Psarach

Wyróżnienia:

Julita Rygoł – Szkoła Podstawowa w Ligocie Woźnickiej

Julia Ceglarek – Szkoła Podstawowa w Woźnikach

Jednocześnie jury pragnie pogratulować wszystkim biorącym udział w konkursie. Wkrótce odbędzie się wręczenie dyplomów i nagród, dyplomy i nagrody dla uczestników z Psar, Kamienicy, Ligoty Woźnickiej i Woźnik zostaną przekazane do wymienionych placówek.

1095 Zaproszenie na Kiermasz Świąteczny

Zaproszenie na Kiermasz Świąteczny

Dyrektor, Grono Pedagogiczne, Rada Rodziców oraz Uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy zapraszają na KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

7 GRUDNIA 2014r.

PROGRAM KIERMASZU:

14:00 – Jasełka Bożonarodzeniowe
15:00 – 17:00 – Zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. J. Lompy w Lubszy
16:00 – Mikołaj dla przedszkolaków
16:45 – Mikołaj dla dzieci klas I – III
17:30 – TalentowiSKO
18:00 – Prezentacja starych zdjęć, spotkanie z autorem książki Bernardem Szczechem, wręczenie nagród za konkurs fotograficzny ,,Uroki Lubszy”
DODATKOWE ATRAKCJE:

Ciasta upieczone przez rodziców,
Wystawa kronik,
Makijaż artystyczny,
Świąteczne foto studio,
Sala zabaw dla dzieci,
Konkurs z nagrodami,
Multimedialne zabawy z muzyką,
Kartki świąteczne i widokówki o Lubszy,
Grill, hamburgery, hot – dogi, pizza,
Sprzedaż biżuterii,
Akcja ,,Dzieci Dzieciom”

1096 Andrzejki Andrzejki
Dnia 25 listopada 2014 r. uczniowie klas IV – VI wzięli udział w dyskotece andrzejkowej.
Zabawa przebiegała w atmosferze wróżb i magii. Przyczynili się do tego przedstawiciele SU oraz wszyscy chętni uczniowie,którzy przygotowali przeróżne wróżby. Całą imprezę uświetniała nam muzyka mechaniczna. 1101 Warsztaty z siana Warsztaty z siana
Warsztaty z siana były niecodzienną okazją do spróbowania swoich sił w nietypowej technice.

3. grudnia 2014 r. w naszej szkole zostały zorganizowane warsztaty z siana dla wszystkich uczniów naszej placówki. Warsztaty zostały poprowadzone przez profesjonalnych twórców sztuki ludowej aż z Małopolski – Danutę i Janusza Gałuszka.

Uczniowie zapoznali się z właściwościami siana, jego cechami, zapachem i pochodzeniem oraz ze sposobem wykonania z niego różnorodnych form ozdób. Prowadzący warsztaty pokazali dzieciom poszczególne kroki służące do wykonania pięknych figurek. Jako że warsztaty zostały zorganizowane w grudniu, większość uczestników warsztatów wykonała figurki choinek bożonarodzeniowych oraz bałwanków. Wykonane samodzielnie prace na koniec zostały udekorowane przez P. Danutę.

Warsztaty z siana przypadły do gustu uczestnikom warsztatów, a efekty samodzielnej pracy zaskoczyły niejednego z nich.

1109 Uroczyste otwarcie szatni
12 listopada 2014r. odbyło się uroczyste otwarcie szatni w naszej szkole.

W otwarciu szatni wzięli udział uczniowie, przedstawiciele Rady Rodziców oraz pani Dyrektor. Po uroczystym przecięciu wstęgi, uczniowie otrzymali kluczyki, którymi mogli otworzyć swoje szafki. Mimo tego, że szatnia znajduje się w piwnicy, to świetlówki wydobywające rzędy metalowych szafek, przywołują na myśl amerykański college. Każdy uczeń ma swoją szafkę podpisaną imieniem i nazwiskiem. Każda z nich ma także dwa kluczyki – jeden dla ucznia, drugi zapasowy w sekretariacie szkoły. Jest też kluczyk uniwersalny, który otwiera wszystkie zamki i pozostaje do wyłącznej dyspozycji dyrektora. W przypadku zagubienia kluczyka rodzice będą zobowiązani do poniesienia kosztów związanych ze zrobieniem jego kopii. Z szatni uczniowie korzystają nie tylko przychodząc do szkoły, ale także przebierając się na zajęcia wychowania fizycznego.

1110 Dzień Babci i Dziadka

Dzień Babci i Dziadka

25 stycznia 2015 r. uczniowie naszej szkoły zaprosili swoich dziadków i babcie na występ do kościoła parafialnego.
Licznie przybyli Seniorzy obejrzeli jasełka i wysłuchali wierszy i piosenek z okazji Dnia Babci i Dziadka. Młodsze dzieci wręczyły zaproszonym gościom własnoręcznie wykonane prezenty.
Babcie i dziadkowie byli bardzo wzruszeni występem swych wnuków.

1111 Kiermasz Bożonarodzeniowy 2014
7 grudnia 2014 roku odbył się w naszej szkole kiermasz świąteczny. Tradycyjnie, jak co roku, przygotowano na ten dzień szereg atrakcji.

Kiermasz rozpoczęły przepiękne jasełka w wykonaniu dzieci, które wprowadziły przybyłych gości w świąteczny nastrój. A zapach domowego ciasta zachęcał do skorzystania z kawiarenki, gdzie można było zakupić kawę, herbatę, zimne napoje, hamburgery, hot–dogi, pizzę i kiełbaski z grilla.
Dużym zainteresowaniem cieszyły się również stoiska z biżuterią, kosmetykami, pocztówkami z Lubszy i kartkami świątecznymi wykonanymi przez nauczycieli.
W jednej z sal przygotowano konkurs z nagrodami.
Podczas kiermaszu możliwe było zwiedzanie Muzeum Regionalnego im. J. Lompy, a zainteresowani mogli także wziąć udział w spotkaniu z historykiem, Bernardem Szczechem, który przedstawił prezentację archiwalnych zdjęć. Gościom udostępniono również do wglądu kroniki szkolne. Jednym z punktów programu było wręczenie nagród zwycięzcom konkursu fotograficznego „ Uroki Lubszy”.

Dla najmłodszych nie lada atrakcją były sale zabaw i gier a także multimedialne zabawy z muzyką, makijaż artystyczny i świąteczne foto-studio. Jednakże, jak co roku, najwięcej radości sprawiło dzieciom spotkanie ze św. Mikołajem, który hojnie obdarował wszystkie dzieci prezentami.
Świąteczna atmosfera i radosny nastrój sprzyjały także przeprowadzeniu akcji charytatywnej ,,Dzieci Dzieciom”, z której dochód przeznaczony został na pomoc choremu dziecku.

Szkolny kiermasz to również okazja do pokazania talentów naszych uczniów. Podczas jednego z występów, tzw. „ TalentowiSKO” dzieci mogły zaprezentować swoje zdolności wokalne i taneczne.

Wyrażamy wdzięczność wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tegorocznego kiermaszu, a gościom dziękujemy za przybycie i zapraszamy za rok.

1116 Bal karnawałowy Bal karnawałowy
Dnia 16.02.2015 r. odbył się w naszej szkole “Bal karnawałowy” dla uczniów klasy I, II, III.
Jak co roku dzieci były przebrane w piękne stroje, które mogły zaprezentować. Dzieci tańczyły przy różnej muzyce oraz brały udział w zabawach i konkursach. W czasie zabawy miały słodki poczęstunek, który przygotowały mamy z Rady Rodziców. Na twarzach wszystkich dzieci był uśmiech.

1118 Wizyta Funkcjonariusza KPP w Lublińcu Wizyta Funkcjonariusza Policji
24. lutego 2015 r. gościliśmy w naszej placówce funkcjonariusza Komendy Powiatowej Policji w Lublińcu.

Uczniowie klas IV-VI wysłuchali prelekcji o odpowiedzialności karnej małoletnich związanej z przestępstwami i uzależnieniami. Dla uczniów klas młodszych oraz przedszkolaków przygotowano pogadankę o szeroko pojętym bezpieczeństwie. Najmłodsi mieli okazję potrenować poruszanie się po drodze oraz przechodzenie przez pasy, poznać pozycję w razie ataku psa. Dodatkową atrakcją była wizyta policyjnej maskotki Sznupka.

Więcej zdjęć : http://plus.google.com/u/0/photos/110075172570609594223/albums/6121274269127904273

1126 Powitanie Wiosny 2015
Jak witaliśmy wiosnę…

20 marca 2015 r. uczniowie naszej szkoły powitali wiosnę. W tym dniu podczas Dnia Talentów dzieci prezentowały swoje zdolności i umiejętności występując przed szkolną publicznością. Recytowały wiersze, śpiewały piosenki i przedstawiały małe inscenizacje. Po występach wszyscy z zaciekawieniem spoglądali w niebo i obserwowali zjawisko częściowego zaćmienia słońca. Widoczność była bardzo dobra, a wrażenia wspaniałe. Młodsze dzieci uczestniczyły również w wesołym wiosennym korowodzie z Marzannami.
1129 Pasowanie na czytelnika 2015
24 marca 2015 r. odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów klasy pierwszej.
Podczas lekcji bibiotecznej pierwszoklasiści dowiedzieli się jakie korzyści wynikają z czytania książek i korzystania z biblioteki.
Dzieci pochwaliły się swoją wiedzą na temat baśni a także zaprezentowały wiersze i małe scenki przygotowane na zajęciach z panią bibliotekarką. Po uroczystym przyrzeczeniu, w którym dzieci obiecały, że będą wzorowymi czytelnikami dbającymi o książki, pani dyrektor pasowała uczniów kl. pierwszej na czytelników biblioteki szkolnej.
1130 Józef Lompa
29 marca przypada 152 rocznica śmierci patrona naszej szkoły. Z tej okazji uczniowie kl. VI przygotowali krótki apel, podczas którego przypomnieli kilka ważnych faktów z życia Józefa Lompy.
Kim był Józef Lompa?

Nauczycielem, poetą, publicystą, rolnikiem, organistą, tłumaczem, reformatorem?

Można powiedzieć, że wyjątkowo sprawnie godził wszystkie te zajęcia i profesje. Wiemy, że był człowiekiem wybitnym, wielkim działaczem i obrońcą polskości.

Józef Lompa swoimi inicjatywami i poczynaniami zdobywał sobie spore uznanie oraz ugruntowywał autorytet wśród mieszkańców Lubszy.

Sam Lompa napisał:

„ Wysilałem się w Lubszy dla dobra powszechnego na wszystkie strony”.

Nie sposób wymienić wszystkich zasług Józefa Lompy.

Upamiętnieniem wszystkich działań tego wielkiego publicysty i reformatora oraz wyrazem wdzięczności ze strony mieszkańców Lubszy jest ufundowanie pomnika Józefa Lompy, nazwanie jego imieniem ulicy i oczywiście nadanie imienia Józefa Lompy naszej szkole.

1132 Spotkanie opłatkowe Opłatek

Spotkanie opłatkowe 

Na początku grudnia 2014 roku odbyło się w naszej szkole spotkanie opłatkowe, w którym uczestniczyli lubszeccy seniorzy, Burmistrz Gminy Woźniki Alojzy Cichowski i pani sołtys Maria Opiełka. Uczniowie naszej szkoły uświetnili to spotkanie swoim występem.
Dzieci przedstawiły jasełka bożonarodzeniowe, zaprosiły gości do wspólnego kolędowania oraz wręczyły własnoręcznie wykonane upominki.

1133 Spotkanie autorskie z Bernardem Szczechem

Bernard Szczech

27 marca 2015r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z autorem książki o Lubszy Bernardem Szczechem.
Podczas spotkania Pan Szczech opowiedział uczniom klas 4-6 o swojej edukacji i karierze zawodowej. Uczniów bardzo zaciekawiły zainteresowania historyczne, które z czasem przeobraziły się w systematyczną pracę. Autor wielu książek o legendach z regionu Lubszy i Gminy Woźniki, urodził się w Lubszy i stąd pochodzą jego przodkowie. Dlatego bardzo chętnie tu wraca i opisuje historię tych miejsc, gdyż są one mu najbliższe. Jednakże jest on również autorem książek o tematyce historycznej Górnego Śląska. Podczas spotkania w naszej szkole Pan Szczech opowiedział o swojej pracy kustosza w muzeum, kolekcjonera starych rzeczy i twórcy historycznych wystaw. Przyniósł ze sobą nieużywane już przedmioty, które w przyszłości będą bezcennymi eksponatami w muzeum i opowiedział do czego były używane. Na krótko spotkaliśmy się również w naszym Muzeum Regionalnym im. J. Lompy, gdzie Pan Szczech przybliżał dzieciom działanie różnych sprzętów.

1147 Siłownia zewnętrzna
Od 16 kwietnia 2015 na terenie szkoły znajduje się ogólnodostępna siłownia zewnętrzna.

Więcej na szkolnym blogu WF z Klasą.
1144 Recykling
W ciągu roku szkolnego w naszej szkole zbierane są różne surowce wtórne.

Zbieramy m.in: makulaturę, puszki aluminiowe, nakrętki plastikowe, zużyte baterie, tonery i tusze, płyty CD czy złom. Wszystkie akcje ekologiczne organizowane są w ramach Szkolnej Kasy Oszczędności (SKO), a kontynuacją tego przedsięwzięcie jest projekt Comenius “Save The Earth Please”.

Prezentacja Recycling w ramach programu “Save The Earth Please”

1154 Zapraszamy też na nową stronę szkoły
Zapraszamy też na nową stronę szkoły splubsza.pl.