KIERMASZ BOŻONARODZENIOWY W SP W LUBSZY
7 grudnia 2008 roku w Szkole Podstawowej w Lubszy odbył się bożonarodzeniowy kiermasz. Głównym punktem programu były tradycyjne jasełka, wykonane przez uczniów naszej szkoły oraz wizyta Świętego Mikołaja, który rozdawał prezenty najmłodszym wychowankom szkoły i przedszkola. Ponadto dzieci chętnie brały udział w karaoke, śpiewając popularne kolędy w nastrojowo udekorowanej sali gimnastycznej. Imprezy artystyczne przeplatane były możliwością zrobienia zakupów w „sklepiku" z ozdobami i kartkami świątecznymi, wykonanymi przez rodziców i nauczycieli. Dużą popularnością cieszyła się loteria fantowa. Ogromne zainteresowanie towarzyszyło także pokazowi powstawania bombki szklanej, prowadzonemu przez profesjonalistę. Było coś dla ducha i coś dla ciała.
Wszyscy goście mieli okazję zakupić ciasto, kawę oraz gofry, szaszłyki, pizzę i napoje. Świąteczny nastrój panował w pięknie udekorowanej kawiarence, a także w całej szkole, gdyż klasy i korytarze ozdobione były choinkami, bombkami, aniołami oraz innymi ozdobami i symbolami świątecznymi.
W sali komputerowej można było oglądać pokazy multimedialne, między innymi te, o które nasza szkoła wzbogaciła w 2008 roku czyli fotoalbumy ze zdjęciami z wycieczek szkolnych do Wrocławia i Ogrodzieńca, a także prezentacje dotyczące programu Sokrates Comenius „Uczymy się zdrowo żyć w Europie". Goście mogli również zapoznać się z licznymi ulotkami i książeczkami pochodzącymi ze szkół partnerskich oraz dowiedzieć podstawowych informacji o szkołach, biorących udział w projekcie.
Dzięki pomocy rodziców i nauczycieli tegoroczny kiermasz był bardzo udany. Wyrażamy wdzięczność wszystkim zaangażowanym rodzicom za pomoc oraz udział w tej uroczystości szkolnej. Dziękujemy również wszystkim gościom za to, że chętnie spędzili ten zimowy wieczór w szkolnych murach, pielęgnując świąteczne tradycje.
KONKURS WIEDZY O PATRONIE Co wiesz o patronie naszej szkoły? (opracowali uczniowie kl. V pod kierunkiem pani Doroty Nowak) |
1. Podaj dokładną datę urodzin Józefa Lompy. 2. W jakiej miejscowości urodził się Lompa? 3. Gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej? 4.Jakie uzdolnienia posiadał młody Lompa? 5. Do jakich miejsc św. pielgrzymował Lompa w dzieciństwie? 6. W którym roku rozpoczął naukę we Wrocławskim Seminarium Nauczycielskim? 7. W jakich miejscowościach pracował Lompa jako nauczyciel? 8. Ile lat spędził w Lubszy? 9. Co dzięki Lompie zmieniło się w Lubszy? 10. Ile razy J. Lompa był żonaty i ile miał dzieci? 11. Jak nazywała się pierwsza żona Lompy? 12. Jakimi językami władał Józef Lompa? 13. Gdzie Lompa spędził ostatnie lata życia? 14. Jakim pseudonimem posługiwał się J. Lompa? 15. Co wiesz o twórczości literackiej J. Lompy? 16. Podaj dokładną datę śmierci patrona naszej szkoły. |
W Polsce akcja odbywa się co roku począwszy od 1994. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, ochotnicy, harcerze.
W naszej szkole już po raz kolejny przeprowadzono akcję „Sprzątania świata”. Uczniowie rozmawiali o potrzebie segregacji
śmieci, następnie zaopatrzeni w rękawice i worki sprzątali teren szkoły oraz wokół niej.
„ Chciałbym w tym dniu powiedzieć jakieś ciepłe słowo…
Jakąś wyrazić myśl wspaniałą…
Ale pragnienie owo tak jakoś trudno ubrać w odpowiednie słowo,
więc powiem prosto i szczerze:
Kocham Cię , Mamo!”
O Prawach dziecka"
Niech się wreszcie każdy dowie
I rozpowie w świecie całym,
Że dziecko to także człowiek,
Tyle że jeszcze mały.
Dlatego ludzie uczeni,
Którym za to należą się brawa,
Chcąc wielu dzieci los odmienić,
Spisali dla was mądre prawa.
Więc je na co dzień i od święta
Spróbujcie dobrze zapamiętać:
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
A szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego, co mnie zaciekawi
I mam prawo sam wybierać z kim się będę bawić!
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać,
I każdego mogę zawsze do na ratunek wzywać.
Jeśli mama albo tata już nie mieszka z nami, Nikt nie może mi zabronić spotkać ich czasami.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania,
Mam też prawo do tajemnici własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa,
A gdy różnie się od innych to jest moja sprawa.
wiersz z Ilustrowanego Tygodnika Dzieci PENTLICZEK tekst-Marcin Brykczyński
Po dwumiesięcznej przerwie wypoczęte i pełne wrażeń dzieci zebrały się w sali gimnastycznej, aby uczestniczyć w uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2008/2009.
Na początku pani Dyrektor powitała Grono Pedagogiczne, Rodziców, Uczniów a w szczególności klasę I i życzyła wszystkim uczniom jak najlepszych wyników w nauce.
Następnie uczniowie kl. IV powitali swoich młodszych kolegów piosenkami i wierszami a wychowawczyni rozdała pierwszakom „rogi obfitości” i zaprosiła do swojej klasy.
Wigilia w szkole – 19. 12.2008r
W tym niezwykłym dniu cała nasza społeczność stała się jedną wielka rodziną. Po wspólnym kolędowaniu wszyscy składali sobie świąteczne życzenia, łamiąc się przy tym opłatkiem. Następnie dzieci wraz z wychowawcami w swoich klasach zasiadły do świątecznego stołu.
Spotkanie opłatkowe w salce św . Jakuba przy kościele parafialnym w Lubszy
Na początku grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu opłatkowym dla osób samotnych, zorganizowanym przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Woźnikach.
W świątecznym nastroju, przy wigilijnym stole zasiedli: Burmistrz Woźnik, ksiądz proboszcz, radni oraz samotni mieszkańcy Lubszy. Dzieci z naszej szkoły zaprezentowały kolędy przygotowane przez panią Dorotę Nowak i Łucję Szmidla.
DZIEŃ ZIEMI
Dnia 22 kwietnia 2009 r. odbył się apel z okazji Dnia Ziemi. Na początku uczennica naszej szkoły przywitała wszystkich obecnych a następnie uczniowie powiedzieli wiersze i zaśpiewali piosenki oraz przedstawili inscenizację na temat „Nie chcemy utonąć w śmieciach”. Następnie każda klasa zabrała rękawice, worki, narzędzia i wraz z wychowawcą sprzątała przydzielony rejon. W tym dniu także rodzice naszych uczniów pomogli nam przy zbiórce złomu, którego zebraliśmy bardzo dużo.
Dnia 24 września w Szkole Podstawowej im. J. Lompy w Lubszy, przy współpracy Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, odbyła się VI Międzyszkolna Impreza Profilaktyczno-Integracyjna, której celem była integracja uczniów klas szóstych połączona z zajęciami profilaktycznymi. Nadzór sponsoringowy z ramienia Urzędu Gminy w Woźnikach sprawował pan Zdzisław Hryciuk. Tegoroczna impreza przebiegała pod hasłem „ Poznaj naszych przyjaciół”, a wzięli w niej udział uczniowie wraz z opiekunami ze szkół w Woźnikach, Ligocie Woźnickiej, Kamienicy, Psar i Lubszy. W programie znalazły się różnorodne zajęcia, których zamysłem było zintegrowanie uczniów; toteż żadna z konkurencji nie podlegała ocenie.
Na początku każda szkoła zaprezentowała program artystyczny na temat przyjaźni. Następnie wszystkie dzieci zostały podzielone alfabetycznie na 8 grup i dalsze zadania wykonywały w tychże grupach. Najpierw uczniowie musieli się wykazać znajomością sentencji i ułożyć z rozsypanki wyrazowej przysłowie mówiące o przyjaźni. Później przystąpili do wykonywania dzieła plastycznego z surowców wtórnych. Efektem końcowym ich pracy były kolorowe „pomniki przyjaźni”. Po krótkiej przerwie na poczęstunek odbyły się rozgrywki sportowe, na które uczniowie czekali z niecierpliwością. Podczas meczy w piłkę nożną i siatkówkę dzieci świetnie się bawiły. Zabawa zakończyła się grillowaniem i wspólną biesiadą. Dzieci opuszczały naszą szkołę z piosenką na ustach. Na pożegnanie każda szkoła otrzymała nagrody książkowe i pamiątkowy dyplom, a każdy uczeń słodkie upominki. Pogoda dopisała, dzięki czemu cała zabawa mogła się odbyć na świeżym powietrzu.
Mamy nadzieję, że ta impreza była okazją do nawiązania nowych znajomości , które z czasem być może przerodzą się w przyjaźń.
DZIEŃ ŁOTEWSKI
21. PAŹDZIERNIKA 2009 odbył się w naszej szkole kolejny DZIEŃ COMENIUSA. Tym razem poznawaliśmy KRAJ NADBAŁTYCKI – ŁOTWĘ. Na początku akademii zobaczyliśmy krótki film o Łotwie, a następnie pan Morcinek przedstawił zdjęcia z pobytu w szkole podstawowej w Eglaines oraz w innych szkołach regionu Illukste, a także w kilku przedszkolach. Podziwialiśmy również zdjęcia zabytków Rygi, bazyliki w Agłonie i przyrody łotewskiej. Przedstawicielki Samorządu Szkolnego przybliżyły nam nieco faktów o tym małym kraju. Przedszkolaki wykonały flagę łotewską.
Uczniowie klasy pierwszej wspaniale zaśpiewali ludową piosenkę w języku łotewskim i przygotowali kwiaty, wykonane z liści klonu. Potrafili także przywitać się, pożegnać i podziękować w tym trudnym języku. Ich występ przygotowała pani Joanna Klyta.
Uczennice klasy trzeciej pokazały nam ilustrowane zabytki Rygi. Odbył się także konkurs wiedzy o Łotwie, w którym brali udział reprezentanci klas 4,5 i 6. Wygrała grupa uczniów z klasy 6 – Paweł Kapica, Mateusz Chrzanowski i Dawid Chrzanowski. Na koniec akademii Bartłomiej Opiełka i Mateusz Chrzanowski wystąpili w popisie tańców breakdance. Nie zabrakło również akcentów kulinarnych związanych z prezentowanym krajem. Łotwa słynie z pysznych wypieków pieczywa lub ciast i dlatego dzieci z naszej szkoły poczęstowani zostali drożdżówkami z serem lub z dżemem. Taki dzień pomaga uczniom zdobywać wiedzę poprzez doświadczenie w miłej i bezpiecznej atmosferze szkolnej.
Brygida Walczak